NEM ÖLÇÜMÜ

Yaşam alanlarında ki nem oranını bilmek sağlıklı ve güvenli alanların oluşturulmasına olanak sağlar. Uygun nem oranını belirlemek için nem ölçümü yapılmalıdır. Nem ölçümü higrometre denilen ölçüm cihazı ile yapılmaktadır.

Nem havanın içerisinde bulunan su buharıdır. Bu su buharının olması gerekenden fazla olması ortaya nem miktarını çıkarmaktadır. Her canlı için ve her yaşam alanı için uygun bir nem oranı vardır. Fazla nem sanıldığının aksine oldukça zararlıdır.

Uygun nem oranını sadece insan sağlığı açısından değil cansız olan ürünler ve eşyalar içinde belirlemeli ve o seviyede tutulması için gereken tedbirler alınmalı. Havadaki su buharının fazla bulunduğu ortamlarda nem oranı da oldukça fazla hatta rahatsız edici konumda olabilmektedir.

Nem oranı rahatsız edici boyutta olduktan sonra halsizlik, motivasyon düşüklüğü ve hatta soluk alıp vermede zorlanmalar yaşanabilir. Çoğu insan nemli ve rutubetli alanlarda nefes alıp vermekte zorlanabilir.

Aşırı nem, ürettiği bakteri ve mikrobun yanı sıra solunum yolu rahatsızlıklarına kadar pek çok olumsuzlukları da beraberinde getirebilir. Nemli ortamda bırakılan bir metal parçasının bile kısa süre içerisinde paslandığını gözlenmektedir.

Bu yüzden, yaşam alanlarında sağlık açısından en uygun nem oranını belirlenmeli, ortamda ki nem oranının makul seviyede kalması için gerekli tedbirler alınmalıdır.